آموزش ساخت مرحله به مرحله چایلد تم child theme در وردپرس

آموزش ساخت مرحله به مرحله چایلد تم child theme در وردپرس
Rate this post

قبل از یادگیری نحوه ایجاد چایلد تم ، مهم است که شما بدانید که چایلد تم چیست و چرا مهم است. چایلد تم یک تم جداگانه است که اجازه می دهد تا شما اقدام به تغییر قالب کنید و سپس قالب فرزند را به طور جداگانه بدون تأثیر بر قالب والدین ذخیره کنید.

توسعه دهندگان وردپرس توانایی ایجاد تم های کودک را اضافه کردند تا شما بتوانید تغییرات مورد نظر خود رابدون تغییر در قالب اصلی اعمال کنید برای مثال با هر بار که قالبی آپدیت میشه و اقدام به آپدیت قالب در وردپرس می‌کنید، کلیه فایل‌ها و پوشه‌های این قالب دستخوش تغییرات زیادی خواهند شد ولی با ایجاد قالب فرزند و اعمال تغییرات مورد نطر خود در آن با آپدیت قالب تغییرات شخصی سازی شده از بین نخواهد رفت.

یک قالب فرزند در یک پوشه جداگانه از قالب اصلی قرار دارد و هر پوشه فرزند باید شامل فایل های style.css و functions.php باشد. فایل های سفارشی اضافی را نیز می توان در صورت نیاز اضافه کرد . هنگامی که یک بازدید کننده وب سایت شما را بارگذاری می کند، WordPress ابتدا قالب فرزند را بارگذاری می کند و سپس سبک و توابع گمشده را از قالب والدین یا قالب اصلی به ارث می برد.

ساخت  چایلد تم child theme در وردپرس

برای ساخت child theme در وردپرس دو روش وجود دارد . یک روش استفاده از افزونه ساخت child theme در وردپرس و روش دیگر با استفاده از کدنویسی . در این آموزش به معرفی هر دو راهکار روش برای ایجاد تم فرزند در وردپرس می‌پردازم.

روش اول : آموزش ساخت قالب فرزند در وردپرس با کدنویسی 

برای ساخت قالب فرزند با کدنویسی مراحل زیر را دنبال کنید :

۱-  وارد هاست خودتون شده و روی گزینه File Manager کلیک کنید تا به محیط مدیریت فایل‌ها در هاست هدایت شوید.

۲- به مسیر public_html/wp-content/themes مراجعه کنید و پوشه themes را باز کنید .

۳- پوشه قالبی که می خواهید قالب فرزندش را ایجاد کنید رو پیدا کنید و اسم پوشه را کپی کنید و یک پوشه جدید در هاست با نام قالب اصلی که در انتهای اون عبارت child- قرار داره بسازید. به عنوان مثال اگر پوشه قالب اصلی mahanwp باشه باید اسم پوشه چایلد تم رو با نام mahanwp-child بسازم. به بزرگ و کوچک بودن حروف هم دقت داشته باشید. برای ایجاد پوشه در هاست سی پنل کافیه روی دکمه Folder مشابه تصویر زیر کلیک کنید.

آموزش ساخت چایلد تم child theme در وردپرس ۱

آموزش ساخت چایلد تم child theme در وردپرس ۱

۴- وارد پوشه جدید شده و یک فایل جدید (باگزینه New File) با نام style.css در اون ایجاد کرده و کدهای زیر را داخل فایل style.css قرار بدین. برای این کار بر روی فایل راست کلیک نمایید و گزینه Edit را انتخاب کنید تا محیط ویرایش باز شود ) و بعد ذخیره کنید .

/*
Theme Name: mahanwp theme
Theme URL: https://mahanwp.com
Description: child Theme for mahanwp
Author: mahan
Author URL: https://mahanwp.com
Version: 1.0.0
*/

این کد در واقع معرفی قالب هست که اگر در پیشخوان وردپرس به صفحه نمایش> پوسته‌ها  مراجعه کنید توضیحاتی که در اینجا درج شده برای قالب نمایش داده خواهد شد. این موارد به ترتیب هر خط شامل نام قالب، آدرس قالب، توضیحات، نویسنده، آدرس نویسنده و نسخه قالب هستند.

۵- اگر هم قالب شما راست چین هست برای اینکه بتونید از قابلیت راست به چپ قالب هم استفاده کنید، کافیه فایل rtl.css قالب اصلی رو هم کپی کرده و داخل پوشه تم فرزند وردپرس قرار بدین. تا در صورت نیاز  کد های دلخواه رو داخلش قرار بدید تا فقط این کد های سی اس اس در زبان فارسی اعمال شوند.

۶- یک فایل با نام functions.php ایجاد کنید و کدهای زیر را درون این فایل قرار بدین تا فایل style.css فراخوانی شود.

<?php
add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'enqueue_parent_styles' );

function enqueue_parent_styles() {
   wp_enqueue_style( 'parent-style', get_template_directory_uri().'/style.css' );
}
?>

حالا می توانید هر فایلی که نیاز به تغییر آن دارید ( header.php و Footer.php و … )را در چایلد تم خود کپی کنید و تغییراتی که می خواهید را روی آن اعمال کنید .

درنهایت وارد پیشخوان وردپرس به صفحه نمایش> پوسته‌ها  مراجعه کنید و قالب چایلد تم را فعال کنید که با فعال کردن اون سایت شما با چایلد تم کار خواهد کرد.

روش دوم : آموزش ساخت قالب فرزند در وردپرس با افزونه

روش دوم ساختن تم فرزند در وردپرس هم استفاده از افزونه هست که نیازی به طی کردن مراحل بالا در اون ندارید و مستقیما میتونید با افزونه Child Themify اقدام به ساخت child theme در وردپرس بکنید. از اینجا می توانید آموزش ساخت قالب فرزند child theme در وردپرس با افزونه را دنبال کنید .

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question